O nas

Krótki wstęp od założyciela i dwa słowa o mieście, którego nie ma.

Cześć!
Cieszę się, że trafiłeś na stronę MiastoFordon.pl, którą reaktywuję (po raz kolejny).
Nazywam się Ariel Zwoliński i chciałbym Cię zaprosić do wspólnego poznawania Fordonu. Wspólnie, jako społeczność mieszkańców i sympatyków Fordonu możemy zmieniać nasze otoczenie na lepsze!

Strona MiastoFordon.pl powstała w 2012 roku, po przerwie została reaktywowana w 2018 roku i teraz powtórnie od kwietnia 2024.

Od 2012 roku działa nieprzerwanie profil na portalu Facebook (facebook.com/miastofordon), który zgromadził już przeszło dwa tysiące obserwujących. Zachęcam do dołączenia!

Ariel – założyciel MiastoFordon.pl

… chciałbym Cię zaprosić do wspólnego poznawania Fordonu. Wspólnie, jako społeczność mieszkańców i sympatyków Fordonu możemy zmieniać nasze otoczenie na lepsze!…

Ariel Zwoliński – MiastoFordon.pl

Miasto Fordon? Ale przecież go nie ma!

Z taką reakcją spotkaliśmy się kilkukrotnie rozpoczynając pracę nad serwisem informacyjnym. Okazuje się jednak, że w świadomości wielu mieszkańców Fordon wciąż jest czymś odrębnym. Wynika to nie tylko z żywej pamięci o historii tego miejsca, jego miejskiej tradycji, lecz także z obecnych uwarunkowań dotyczących Fordonu. Jako mieszkańcy odczuwamy je na każdym kroku. Wymienić wystarczy brak odpowiedniej infrastruktury, poczucie zapomnienia przez władze Bydgoszczy, czy też komunikacyjna przepaść, jaka dzieli nas od centrum Bydgoszczy*.

Są tacy, którzy w Fordonie widzą potencjał do ponownego stania się miasteczkiem. Serwis ten skierowany jest jednak do znacznie szerszego grona odbiorców. Dedykujemy go wszystkim mieszkańcom Fordonu, gdyż wiemy, iż każdy z nas chce mieć wiedzę o swoim otoczeniu i możliwość wpływania na jego losy. MiastoFordon.pl ma stać się stroną pełną informacji. Stroną promującą rozwój. Stroną skupiającą firmy i instytucje. Stroną współtworzoną przez mieszkańców i żyjącą ich codziennymi problemami. Wreszcie – stroną rozwiązującą ich problemy.

Serwis MiastoFordon.pl ma stać się miejską stroną Fordonu.

* pierwotnie tekst ukazał się w 2011 roku. Od tego czasu, po przeszło 40 latach oczekiwania, powstał tramwaj do Fordonu, który sytuację poprawił na osiedlach bezpośrednio sąsiadujących z linią. Niestety – na pozostałych osiedlach sytuacja ulega pogorszeniu. Osiedla takie jak Stary Fordon czy Tatrzańskie miały szybsze połączenie z centrum Bydgoszczy pod koniec dwudziestego wieku, niż w 2024 roku.